Seminář s Bobem Carrem – recepty
Zápisky nejsou přesné co se poměrů a množství surovin týče, neboť byly sepisované k soukromým účelům, sama se řídím chutí, nicméně věřím, že pro Vás přesto budou dostatečnou inspirací.
Jídla nebyla fádní, naopak, nebojte se přidat více dochucujících přísad. Dobrou chuť!
Ingredience: Nori, uzený tempeh, mrkev, řapík celerové nati, umepasta, tahini, wasabi, natural rýže a sladká rýže natural
Postup: Bob Carr doporučuje kvůli lepší lepivosti rýže vařit rýži natural se sladkou rýží natural (stačí pouze 20 % sladké rýže).
Mrkev a řapík celerové nati krátce oblanšírujeme v horké lehce osolené vodě. Připravíme si pastu, tj. umepasta : tahini = 1 : 1, přidáme trošku wasabi (použili jsme v prášku a předem nebylo třeba míchat s vodou), pokud je třeba přidáme trochu tekutiny (např. voda z blanšírované zeleniny).
Výroba suši je všeobecně známa, přesto stručně – na podložku položíme řasu Nori (nejlépe Sushi Nori, která je již opražená) lesklou stranou dolů, poklademe uvařenou vychladlou rýží v souvislé ne příliš silné vrstvě, na dolní 1/3 rozložené rýže poklademe náplň, v tomto případě rozetřeme pastu, na ni plátky uzeného temperu, mrkev a řapík. Nori svineme pomocí podložky do válce, upravíme kraje, doplníme je případně rýží, necháme krátce uležet a pak krájíme nožem smočeným ve vodě, aby se na něj rýže nelepila.
TIP: při koupi rýži si všímáme množství lehce zelených zrn, mělo by jich být cca 5 % (žádná zelená zrna znamenají, že rýže byla sklizena příliš pozdě) a rýže by měla mít co nejméně zrn prasklých (závisí na materiálu válců, gumové válce nezpůsobují tolik prasklin).
Ingredience: bílé fazole, řasa Kombu, cibule, mrkev, česnek, bazalka, oregáno, kopr (ten jsme neměli, není nutný), shoyu
Postup: Na receptu není nic složitého, Bob nám při vaření předvedl zajímavého pomocníka na vaření – nerezový hrnec, který se vkládá do termo obalu, kde se vařený pokrm dováří sám a ušetří nám tím spoustu času….
Jinak je tento recept jednoduchý – vaříme předem namočené fazole v čisté vodě s řasou Kombu, před úplným změknutím přidáme ostatní ingredience (zelenina nakrájená dle vlastní úvahy) a dovaříme. Hlídejte si poměr vody, aby ji nebylo nakonec příliš a nemuseli jste zahušťovat, což je samozřejmě také možné.
TIP 1: Bob zdůraznil zajímavou věc, ve které řada z nás chybuje – množství soli při vaření luštěnin by mělo být až trojnásobné oproti množství soli při vaření obilovin a sůl se má přidávat v polovině vaření. Výborné je také dochucení luštěnin misem nebo shoyu.
TIP 2: Bob doporučil pro rozvinutí vůně česneku jej před použitím nechat rozkrájený na menší tenké kousky alespoň 5 min volně ležet.
Ingredience: řasa Arame (možno i Hiziki), shoyu, tofu, miso, česnek, tahini, sladký rýžový ocet, rýžový sirup (lze i slad)
Postup: Řasu uvaříme v shoyu do změknutí. Připravíme si pastu – smícháme česnek narkájený na drobno (a ponechaný chvíli ležet pro rozvinutí vůně), tofu natural nakrájené na kostičky, miso, rýžový sirup , rýžový ocet, tahini (poměry upravit dle chuti) a rozdrtíme vše v suribashi na pastu. Smícháme s uvařenou řasou. Chuť byla naprosto vynikající, nebát se dát více česneku, ovšem použít jako kondiment.
Ingredience: kapustové listy, olej z opraženého seznamu (ve zdravých výživách je celkem běžně ke koupi), umeocet.
Postup: Tvrdší části kapusty nakrájet nadrobno, zbytek stačí na větší kousky. Do hrnce s vařící vodou dát první tvrdší části listů, na to měkčí a vařit pouze cca 2 – 3 minuty. Vodu slít a listy smíchat se zálivkou z oleje a umeoctu (poměr dle chuti).
Ingredience: jablka, rozinky, vlašské ořechy, kuzu, tahini, mletá káva (použili jsme Yannoh), šťáva z citrónu a zázvoru, mletý či rozdrcený hřebíček, skořice.
Postup: Do hrnce s vodou dáme povařit rozinky, přidáme jablka i se slupkou rozkrájené na kousky a dle chuti – zázvorová šťáva, skořice, káva, spíše maličko mletého hřebíčku, může být citrónová šťáva. Povaříme, zahustíme kuzu a hotový dezert ozdobíme opraženými vlašskými ořechy.
Ingredience: čerstvě mletá mouka z např. pšenice špaldy, voda, sůl
Postup: Smícháme mouku s vodou a trochou soli, vytvoříme táhlé hutnější těsto takové konzistence, aby se dalo vyválet. Ovšem před vyválením na placky přiměřené velikosti i tloušťky (je třeba vyzkoušet, zkuste cca 0,3 – 0,5 mm) nechte minimálně 30 min těsto odpočinou (přikryté utěrkou), bude se také lépe válet. Vyválené placky položíme na rozpálenou pánev, na které je opečeme zcela bez tuku z obou stran, mohou se tvořit malé bublinky. Pro dokonalou chuť hotové placky ještě na chviličku položíme na přímý plamen a z každé strany necháme opéct, nepřipálit! Placky měly velký úspěch!